Popis rodů
2023
2022
2020
2018
Cestování
Ostatní

Datum: 25.leden 2023

Colchicum podzimní

Colchicum

podzimní


v minulém článku jsme se zaměřili na jarní ocúny a tak logickým pokračováním jsou ocúny kvetoucí na podzim. Určitě všichni znáte jediný ocún rostoucí na našem území Colchicum autumnale – ocún jesenní - obývá velké území, roste prakticky po celé Evropě a severní Africe. U nás je celkem hojný. Všechny jeho části jsou prudce jedovaté!! Existuje mnoho kultivarů a jejich popularita oprávněně stoupá. Listy se objevují na jaře a vzhledem k jejich velikosti se hodí spíše do záhonů nebo okrajů větších skalek.

Colchicum autumnalePodobný druh, vyznačující se většími a většinou výraznějšími květy s menšími listy je Colchicum speciosum – ocún nádherný - pocházející ze severního Turecka, Kavkazu a severního Iránu. Zvlášť stojí za zmínku jeho krásný bílý kultivar Colchicum speciosum ALBA – květ je jako alabastrový a na poměry ocúnů opravdu velký.

Roste dobře na plném slunci v humózní zemině. Dobře přirůstá a po pár letech vytváří hezké trsy. Rostliny množíme dělením ihned po zatažení listů koncem jara nebo počátkem léta.  

Colchicum speciosum ALBA