Popis rodů
2023
2022
2020
2018
Cestování
Ostatní

Datum: 10.leden 2023

Colchicum jarní

Colchicum


kvetoucí na jaře


Colchicum má zvláštní české jméno ocún a je dalším rodem, který rozhodně stojí za zmínku. Spousta lidí a to i zahrádkářů jej nazývá podzimní krokus a to jsou dva omyly najednou. Hned to uvedeme na pravou míru. Ocúny se šafrány moc příbuné nejsou, spíš jsou příbuzné liliím – dříve patřily do čeledi Liliovitých (Liliaceae) až nedávno se pro ně udělala čeleď Ocúnovité (Colchicaceae). A tím dalším překvapením je, že spousta druhů ocúnů kvete na jaře.

Jak tedy ocún od krokusu poznáme? Ocúny mají 6!! prašníků a krokusy pouze 3. Samozřejmě namítnete, že mají úplně jiné listy a budete mít pravdu, ovšem většina druhů ocúnů kvete bez listů a tak to jako hlavní znak neuvádíme.

Pro zjednodušení jsme rozdělili Colchica na kvetoucí na jaře a na podzim(ty budou v dalším pokračování). Do jarních druhů jsme zahrnuli i rody Merendera a Bulbocodium – stejně tak jsou uvedeny v nedávno vyšlé knize : Colchicum :The Complet guide od C.Grey-Wilsona a je to kniha shrnující téměř vše co se ocúnech ví – však má taky skoro 600 stránek.

Colchicum hungaricum