Popis rodů
2022
2020
2018
Cestování
Ostatní

Datum: 9.březen 2022

Allium

Allium

Jako další v pořadí po nepříliš rozsáhlém rodu Acis následuje jeden z nejrozsáhlejších rodů cibulovin vůbec a je to notoricky známý rod Allium – česnek. Dokonce i nepřátelé všeho zeleného znají několik druhů tohoto botanicky nesmírně zajímavého a početného rodu (cibule, česnek, pažitka, pórek)... Je v něm obsaženo přes tisíc popsaných druhů a každoročně nějaký přibývá. Ostaně Alexandr Naumenko - jeden z členů našeho klubu je velkým znalcem tohoto rodu, obvzláště středoasijských zástupců.

Charakteristickým znakem všech česneků je květenství – okolík – květy vyrůstají z jednoho bodu vyvýšeného stonku. Další znak podle kterého se dá celkem snadno poznat je charakteristický odér vycházející z poraněného stonku nebo cibule.

Obecně většina druhů vyhledává vysychavá, slunná místa, s výjimkou oblasti Hymaláje, kde rostou hlavně na alpských loukách.

Vybrali jsme pouze několik zástupců vhodných hlavně do skalek.

Mezi nejhezčí řadíme Allia s velkým kulovitým květenstvím ze sekce Acanthoprason s asi nejznámějším druhem A. karataviense - další krásné druhy z této sekce jsou A. akaka, A. derderianum, A. shelkownikowii.....

Allium akaka
Allium akaka dorůstá max. 20cm, pro úspěšné pěstování vyžaduje slunné místo s dobře propustným substrátem, pochází z Turecka, Iránu, Armenie, Azerbajdžánu....kvete v květnu.


Další z česneků který bychom chtěli doporučit do všech skalek je Allium oreophilum, které se do velikosti květenství A. akaka nevyrovná, ale do krásy určitě ano.

Je to drobný česnek dorůstající maximálně 15cm (existují klony vysoké necelých 5cm), rostlinu popisovat není třeba, prohlédout si ji můžete na přiložené fotografii. Roste jak na vápenci tak na kyselých horninách. Je plně mrazuvzdorný a má rád stejně jako předešlý druh slunce a propustnou půdu. Pochází z Centrální Asie.Allium oreophilumDalším excelentní druhy vhodné do alpín jsou Allium narcissiflorum a Allium insubricum oba jsou si celkem podobné a liší se pouze v detailech.

Allium narcissiflorum