Allium
Jako další v pořadí po nepříliš rozsáhlém rodu Acis následuje jeden z nejrozsáhlejších rodů cibulovin vůbec a je to notoricky známý rod Allium – česnek. Dokonce i nepřátelé všeho zeleného znají několik druhů tohoto botanicky nesmírně zajímavého a početného rodu (cibule, česnek, pažitka, pórek)... Je v něm obsaženo přes tisíc popsaných druhů a každoročně nějaký přibývá. Ostaně Alexandr Naumenko - jeden z členů našeho klubu je velkým znalcem tohoto rodu, obvzláště středoasijských zástupců.
Charakteristickým znakem všech česneků je květenství – okolík – květy vyrůstají z jednoho bodu vyvýšeného stonku. Další znak podle kterého se dá celkem snadno poznat je charakteristický odér vycházející z poraněného stonku nebo cibule.
Obecně většina druhů vyhledává vysychavá, slunná místa, s výjimkou oblasti Hymaláje, kde rostou hlavně na alpských loukách.
Vybrali jsme pouze několik zástupců vhodných hlavně do skalek.
Mezi nejhezčí řadíme Allia s velkým kulovitým květenstvím ze sekce Acanthoprason s asi nejznámějším druhem A. karataviense - další krásné druhy z této sekce jsou A. akaka, A. derderianum, A. shelkownikowii.....
Allium akaka
Allium akaka dorůstá max. 20cm, pro úspěšné pěstování vyžaduje slunné místo s dobře propustným substrátem, pochází z Turecka, Iránu, Armenie, Azerbajdžánu....kvete v květnu.
Další z česneků který bychom chtěli doporučit do všech skalek je Allium oreophilum, které se do velikosti květenství A. akaka nevyrovná, ale do krásy určitě ano.
Je to drobný česnek dorůstající maximálně 15cm (existují klony vysoké necelých 5cm), rostlinu popisovat není třeba, prohlédout si ji můžete na přiložené fotografii. Roste jak na vápenci tak na kyselých horninách. Je plně mrazuvzdorný a má rád stejně jako předešlý druh slunce a propustnou půdu. Pochází z Centrální Asie.
Allium oreophilum
Dalším
excelentní druhy vhodné do alpín jsou Allium narcissiflorum
a Allium
insubricum oba jsou si celkem podobné a liší se
pouze v detailech.
Allium narcissiflorum
Oba druhy rostou v Evropě, jmenovitě v Itálii a ve Francii. Mají rády kamenitou propustnou půdu a slunné stanoviště, které nemusí být na úpalu. Jak získal tento druh jméno narcisokvětá je nám trochu záhadou.
Ani tyto krásky nepřesahují 20 cm a rozhodně se u nás moc neroztahují.
Kvetou v průběhu léta, kdy už skalka tolika květy neoplývá, to ostatně platí o většině druhů Allií, že zpestřují zahradu hlavně v letních měsících.
Jako poslední představíme Allium cyathophorum var.farreri. Pochází ze západní Číny a na rozdíl od těch předešlých druhů snáší velmi dobře polostín a vlhčí stanoviště (ne přemokřené).
Allium cyathophorum var. farreri
Hodí se na okraje skalek. Dorůstá do 25 cm a pokud ji dáte volnou ruku bude se jemně rozsévat po nejbližším okolí.
Je toho hodně, co by šloo těchto krásných rostlinách napsat – jsou žluté, modré, bílé, mohou dorůst až 2 metrů a jsou rozesety po téměř celé severní polokouli.. ale o tom zase někdy jindy....